nezopontjaink
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Ahol eddig jártunk
 
 
2022. március
 
2022. január
 
2021. szeptember
 
2021. június
 
2021. május
 
2021. április
 
2021. március
 
2021. február
 
2020. szeptember
 
2020. augusztus
 
2020. július
 
2020. február
 
2019. szeptember
 
2019. augusztus
 
2019. július
 
2019. június
 
2019. március
 
2018. október
 
2018. szeptember
 
2018. június
 
2018. május
 
2018. március
 
2017. december
 
2017. október
 
2017. július
 
2017. június
 
2017. május
 
2017. április
 
2017. március
 
2017. február
 
2016. december
 
2016. október
 
2016. augusztus
 
2016. július
 
2016. június
 
2016. április
 
2016. március
 
2015. december
 
2015. október
 
2015. szeptember
 
2015. augusztus
 
2015. május
 
2015. április
 
2015. március
 
2014. december
 
2014. november
 
2014. október
 
2014. szeptember
 
2014. augusztus
 
2014. július
 
2014. június
 
2014. május
 
2014. március
 
2014. február
 
2013. december
 
2013. november
 
2013. október
 
2013. augusztus
 
2013. július
 
2013. június
 
2013. május
 
2013. április
 
2013. március
 
2013. február
 
2012. október
 
2012. szeptember
 
2012. augusztus
 
2012. július
 
2012. június
 
2012. május
 
2012. március
 
2012. február
 
2011. november
 
2011. október
 
2011. szeptember
 
2011. augusztus
 
2011. július
 
2011. június
 
Kézimunkáim
 
 
Novellák
 
» Tisza túra - Szami élménybeszámolója 3.
2012. július 23., hétfő
Kőtelek-Tiszakécske


Ezen a napon keltünk tán a legkorábban. Persze, hogy okkal, és nem az előttünk álló km-ek száma miatt!

Hege a két évvel korábbi Tisza-túrájukon fedezte fel, hogy egy bicikligyár mellett vezetett az útvonaluk. Mikor ezt idén tavasszal említette, felmerült benne egy kérdés: „nem kellene megpróbálni egy gyárlátogatást összehozni?”. Rögtön rácsaptam: dehogynem! Keresgéltünk is a neten, hogy lehetne velük kapcsolatba lépni – nem volt egyszerű. Alig találtunk infót róluk, még saját honlapjuk sincs. Száz szónak is egy a vége, sikerült e-mail-címet szereznie Drágámnak, és zöld utat kaptunk, annyi kikötéssel, hogy hétköznap, és lehetőleg délelőtt 10-11-ig érjünk oda, különben sok mindent nem láthatunk. Ezért keltünk korán.
 
Kicsit gyenge minőségű gáton mentünk jó darabon, ráadásul erős oldalszéllel, ami szerintem csak egy hajszállal jobb a szembeszélnél, úgyhogy volt küzdelem ismét. Ráadásul a térkép szerint a betonos gátnak 4km-el hosszabbnak kellett volna lennie, mint ahogy a valóságban tapasztaltuk. Isteniek ezek a tájékoztató kiadványok, amiket térkép néven adnak el! Na mindegy. Mikor kiértünk a közútra, rögtön hátszelesek lettünk, így Hegével kicsit beletapostunk a pedálba, és ráálltunk egy 31-es tempóra. Közben egész délelőtt figyelgettük, hol van benzinkút, mivel már reggel, mikor vittük ki a gépekhez a málhákat, Hege megnyomkodta Bodza kerekét, és laposnak találta. De sehol nem mentünk el kút mellett. Szolnok határában azonban megálltunk. Részint melegem volt, részint be akartuk várni a többieket. Szegény Bodza nagyon nyűgösen érkezett. 33-al tekertek mögöttünk, és még így is egyre távolodtunk! Ezt mondjuk nem nagyon értem, hisz a mi óránk 31-et mutatott… Pár méter után találtunk egy kutat, ahol nem volt levegő. Volt viszont kocsma és kávé.  Bent a városban szembejött velünk egy másik benzinkút, itt már sikerült is Bodza kerekét felnyomni a megfelelő nyomásra. Utána jött is a megjegyzés: jééééééééé, mennyivel könnyebb így!
 
A bringagyár miatt Szolnokon csak keresztülrobogtunk, semmiféle városnézést nem ejtettünk itt meg. Eleve így is terveztük, mikor a gyárlátogatás lehetősége felmerült, ráadásul az volt a koncepciónk, hogy a Tisza-virágzásra egyszer le akarunk utazni, majd akkor megnézzük a várost.
 
Miután kiértünk innen, már nem kellett túl sokat mennünk, hogy meglássuk a Tószeg felé mutató irányjelző táblát. Ráadásul a gyár a településen kívül van, hozzánk igen-igen közel. Pont időben sikerült érkeznünk, a megbeszélt időintervallumban gurultunk be a gyár udvarára. Némi várakozás után elő is került egy fiatalember, a termelési vezető, aki körbevitt minket. Érdekes volt látni az egész helyet! Én ilyenkor mindig valamiféle áhítattal nézek szét magam körül. Furcsa, kicsit tán misztikus is látni, hogy az a termék, amit leemelek a boltok polcairól, itt és így készül! Bár a tószegi gyár inkább összeszerelő, semmint gyártó üzem, de ettől még izgi volt nagyon! Fene se gondolta volna, hogy egy kerékpár összeállításában ennyi kézi munka is van! Vázfújás, matricázás, küllőbefűzés, összeszerelés, csomagolás. Mind-mind kézzel történik. No meg azt se hittem volna, hogy egy bicikli elkészítése (a csupasz, fújatlan váztól a teljes felszereltségig) kb. 4 órát vesz igénybe összesen! Ebben már benne van a fújás, matricázás, égetés, kerekek beküllőzése, gépi centírozása, összeszerelés, csomagolás, minden!
Az Accell Hunland Kerékpárgyártó és Értékesítő Kft. egyébként magyarországi forgalomba nem készít gépeket. Itthon nincs rá fizetőképes kereslet állítólag. Tán ezért is volt nehéz információt szerezni róluk az Internet segítségével… Németországi, hollandiai megrendelésekből van egyébként sok, de pl. a párizsi bérkerékpárhálózat bringáit is ők csinálták. Nem készleteznek, mindig csak olyat és annyit gyártanak le, amilyen megrendelésük éppen van. Mikor ott voltunk, azt mondta a fiatalember, hogy már a szezon végefelé járnak. Csodálkoztam is. De ha azt is hozzágondoljuk, hogy még le kell szállítani ezeket a cuccokat a célországba, és a bringaszezon ősz közepe-végefelé leáll, már érthető is ez a kijelentés. Viszont pont azért, mert a cég megrendelései eléggé szezonális jellegűek, a dolgozók jelentős része is „idénymunkás”.
Amúgy a gyárban „majdnem lecseréltem” a bringám vázát. Az idegenvezetőnk ugyanis mutatott egy fehérre fújt, piros pipacsokkal, zöld réttel mintázott darabot, ami Bodza és az én szívemet megdobogtatta, de a fiúk persze rögvest lehurrogták.  Így hűséges maradtam Ilikéhez.
 
Miután itt kinézegettük magunkat, nekiveselkedtünk az előttünk álló kb. 30 km-nek, hogy megtámadjuk a szállásunkat. Már számolgattuk is az időt: lehet, már aznap délután elmegyünk pancsolni, ha van a csapatnak kedve…
 
Említette Hege, hogy Tiszakécske hosszú település, de hogy ennyire, arra még ő sem emlékezett!  Először Tiszakécske-Bögre érkeztünk. Majd jött Tiszakécske. Itt már kezdett kérdezősködni Drágám a szállásunk felől, de csak menjünk tovább. Majd a település vége tábla előtt visszafordult, ismét kérdezősködni. De csak menjünk tovább. És valóban, akkor jött még Tiszakécske-Kerekdomb, ahol aludtunk.  Nem akarok butaságot mondani, de úgy emlékszem, hogy Bög és Kerekdomb között durván 15 km volt a távolság.
Nem gondoltam, hogy ilyen nagy település ez, így picit sajnálom, hogy Kécskén nem álltunk meg egy helyen fotózni, de visszamenni persze semmi kedvem nem volt.  Viszont utunkba esett egy bringabolt, ahol Bodza talált magának új szivacsmarkolatot, vagy minek is mondják ezt hivatalosan.  Apránként újra lesznek szerelvényezve a gépek a túra során!
A szállás elfoglalása után gyors taktikai megbeszélést tartottunk. Bodza és András maradtak fürdeni, mosni, pihenni, mi meg Drágámmal átmentünk pancsolni a termálba. Bár a fürdőben a víz helyett a kajás részleget támadtuk be először. Gyümölcslevest kaptam nagyon finom rántott gombával!  Délutánunk a medencében és a parton telt. Baromi fáradt voltam a korai keléstől, és a melegvíz is elnyomott, így pár percre el is aludtam Hege vállán a medencében.  A fürdő kultúrált, bár a talaj erősen homokos, kiégett fűvel, és az egésznek tipikus szocreál hangulata van, de a célnak tökéletesen megfelelt.
Hazafelé, a strand kijáratával szemközt, a parkolóban, felfedeztünk egy mozgó zöldségest, vettünk is nektarint. Annyira isteni volt, hogy másnap akartunk még tankolni belőle, és bosszankodtunk, hogy nem jött a kocsi!
 
Hazaérve letusoltunk, jött egy újabb nagymosás, közértbe sétálás. Este pedig UNO, természetesen.
 
A nap mérlege számokban:
- megtett táv:                     78,67 km
- tekeréssel töltött idő:      3.52.40
- átlagsebesség:                  20,3 km/h
- max. sebesség:                 32,0 km/h
 
2012. július 24., kedd
Tiszakécske

Újabb pihenőnaphoz érkeztünk.  Nem is keltünk korán! Mivel felhős volt kissé az ég, a délelőtt jó részét a szálláson töltöttük.

Mióta elindultunk, folyamatosan azt emlegettem, hogy szeretnék valahol biliárdozni, hátha találunk asztalt. Hát nem. Csocsó szinte mindenütt volt, de biliárd az nem. Itt a szálláson valami gyerek-csocsót leltünk, és sikerült Hegét rábeszélnem, hogy játsszon velem. Fölényesen győzött, 10:5 10:5 arányban.
Késő délelőtt lecuccoltunk csapatostul a strandra, ahol kis ázakodás után UNO-ztunk is, de nagyon erős szél fújt, győztük fogdosni az elszökő lapokat!  Mire ebédelni mentünk, már az eső is eleredt kissé. Mivel Bodza és András amúgy sem szeretett volna ennél több időt a medencék körül időzni, bevállalták, hogy kaja után hazamennek, a mi cuccunkat is elviszik, a száradó ruháinkat pedig beszedik. Így nekünk jutott még egy kis idő pancsolásra. Vicces volt, hogy az eső miatt két idősebb hölgy is esernyővel a feje felett üldögélt a termálvízben!
 
Délután a szálláson elterültünk az ágyakban, és rejtvényfejtés közben be is aludtam.  Este meg persze UNO.
 
A nap mérlege számokban:
- megtett táv:                     0 km
- tekeréssel töltött idő:      0
- átlagsebesség:                  0 km/h
- max. sebesség:                 0 km/h
 

2012. július 25., szerda
Tiszakécske-Hódmezővásárhely

Előző estéről még maradt kajánk, így azt elfogyasztva, jó időben indultunk útnak. Mielőtt megközelítettük a Csongráddal átellenes partot, nagyon rossz minőségű közúton haladtunk. Próbáltam hátrafelé nézegetni, és láttam, hogy egyre jobban lemarad Bodza és András. Szóltam is Hegének, hogy lassítsunk, mert úgy tűnik, nem bírják a rázós részt. Kicsit később, hiába jöttünk immár lassabban, teljesen eltűntek szem elől. Már majdnem elértük a gátat, ezért úgy döntöttünk, odáig elgurulunk, ott várjuk be őket. Valószínűsítettük, hogy valami műszaki probléma akadt, de ha nagy a baj, úgyis elérnek minket mobilon, és vissza tudunk menni segíteni. Mikor utolértek minket, kiderült, a rossz útburkolaton Andrásnak lerázódott a csomagja, meg kellett állniuk szerelvényt igazítani, azért maradtak le ennyire. Hát, ennyit a magyar közutak állapotáról. Mondjuk én a táskával sem vagyok kibékülve. Hogyhogy lerázódik? Mire találták azt ki? Vitrinben nézegetésre?

 
Közben, míg vártuk túratársainkat, szokás szerint kicsit „összekutyulta” az agyam a dolgokat. Tudtam, hogy pontonhíd vár ránk, de épp nagyon humoros kedvemben talált ez.  Előző délután a szálláson rejtvényt fejtettünk Hegével, és az egyik feladvány az volt, hogy pont. Ő rögtön tudta, mit kell beírni (én az istennek se jöttem rá): petty. Innentől viszont kézenfekvő volt, hogy az előttünk álló pontonhíd valójában pettyonhíd, csak senki nem így hívja. Drágám rögvest lefáradt, mikor előadtam neki a felfedezésemet.  Viszont vette a lapot, neki is könnyen rááll az agya a marhaságokra, hát tovább boncolgatva kijelentette, hogy annak úgy semmi értelme, ez itt bizony pettyenhíd lesz!  Majd Bodzáék érkezésekor őket sem kíméltük, bár ekkor már Hege mesélte lelkesen, hogy képzeljétek, nem is pontonhídon fogunk átmenni, hanem…, mert…!  Mivel túratársainknak eddigre volt alkalmuk az én bolondságaimhoz hozzászokni, csak kicsit néztek furán.
 
A gáton átcsorogva leértünk a pettyenhídhoz, ezen áthaladva betekertünk Csongrádra. Nem volt jó érzés ezen gurulni. Egyrészt nagyon rázott, másrészt elég hosszú volt, harmadrészt pedig a sok keresztben lévő deszka (amiből áll a híd) erős nézésétől a végén már káprázott a szemem. Meglepődtem viszont, mert mikor átértünk, láttuk, hogy azon a részen a gát oldala is végig ki van betonozva, ilyet addig nem láttam sehol a túra során. Nagyon rendezett, szép környezet! A csapat döntése alapján nem a gáton indultunk el rögvest, hanem átgurultunk a városon, hogy kapjunk belőle egy kis ízelítőt. Amit én láttam belőle: hatalmas parkok, szép köztéri szobrok, rend, tisztaság, barátságos település. Ivóvizes közkút, szökőkút. Nagyon megtetszett az egész. Valahogy olyan szerelem-első-látásra típusúnak érzem. Sajnos nem volt időnk nagyon kóricálni a városban, így lehet, ez csak egy felületes benyomás. Mindenesetre, ha akkor kellett volna döntenem, hogy hol szeretnék megtelepedni, melyik városban, habozás nélkül rávágom, hogy Csongrádon. Simán leköltöznék oda.
Mikor végigértünk a belvároson, kerestünk egy felhajtó utat a gátra, és ott gurultunk tovább. Egy helyen tábla jelezte, hogy Körös-torok. Kérdezte Drágám, hogy lemenjünk-e a partra, mert ott épp volt egy lehajtási lehetőség. Én meg választ sem várva a többiektől már indultam is lefelé. Meg kell mondjam, senki nem bánta meg! Oda lukadtunk ki, ahol a szemben lévő parton a Körös beleömlik a Tiszába. Az innenső oldalon homokos part, szabadstrand van, és az ártéri részen lábasházak, nyaralók. De itt nem zsúfoltan, igénytelenül, mint Gergelyiugornyán! Szellősek, és arca, hangulata van az épületeknek. Nagyon kedves kis nyaralótelep! Kérdeztem is Hegétől, hogy ez vajon hány km lehet Pesttől, illetve Kaposvártól. Nem bánnám, ha lenne ott egy kis házikónk, ahova elmenekülhetünk a világ elől néha… Abban maradtunk mindenesetre, hogy jövőre próbáljuk úgy szervezni az életünket, hogy pár napot eltölthessünk Csongrádon.
Miután itt kigyönyörködtük magunkat, visszakapaszkodtunk az útra, ahol eddig nem látott panoráma várt ránk. Bár sokat tekertünk már gáton, de ennyire buja növényzet sosem vett körül minket. Tán ez volt a legszebb ártéri rész.
 
Drágám már előre szólt, hogy lesz egy kb 6-8 km-es szakasz, ami nagyon rossz. A teljesen betonozott gátkorona helyett két nyomvonal lesz csak burkolva, ami töredezett és borzasztóan ráz. Rosszabb, mint a Csongrádra vivő pontonhíd előtti közút. Ezt egységesen leszavazták a többiek, arra nem megyünk, inkább kicsit hosszabb legyen, de rendes úttest. Picit húztam a számat, mert a gát, főleg ezen a részen, extra szép, de természetesen meghajlok a köz akarata előtt. Ám végül úgy jártunk (és erre rosszul emlékezett Hege), hogy pont annyival kezdődött előbb a rázós szakasz, mint amilyen hosszan tartott. Így nem tudtuk kikerülni, mert ott nem volt semmiféle lehajtási lehetőség. Mire jött keresztező út, addigra meg már újra jó részen haladtunk.  András sajnos nagyon nyűgös lett ettől a szakasztól, pedig szerintem mentünk ennél sokkal rosszabb helyeken is a két hétben. Mindegy, túl voltunk rajta, és befutottunk a baksi komphoz.
 
Itt picit ismét vissza kell nyúljak az időben. Hegéék két évvel ezelőtti túrájukon Bakson aludtak. Most is így terveztük az eredeti felállás szerint, azonban mikor veszettül kerestünk túratársat magunk mellé, a céges bringás fórumba is feltette a tervünket. Akkor egy kollégája Hódmezővásárhelyről kérdezte, hogy muszáj-e nekünk Bakson aludni. Ha kibírjuk még Hódmezőig, akkor alhatnánk náluk, és összehozna akkorra egy céges-biciklis „találkozót”. Az ország két végéről beszélünk most, ezért személyesen korábban sose találkoztak a fiúk, csak virtuálisan, így párom rögtön lelkesedett az ötletért. Én is kíváncsi voltam erre a fiatalemberre, természetesen támogattam a tervet. Ezzel a kérdés gyakorlatilag el is dőlt, elfogadtuk a meghívást.
 
Baksnál ismét átkompoztunk a Tiszán, ezúttal Mindszentre, és a gáton eltekertünk Mártyéig, ahová megbeszéltük a randit Petivel, fórumos nevén Zafírral. Mivel ismeri Hege szokásait (már biciklis és fotós szokásait), a közelben lévő ős-Holt-Tisza-ágba kalauzolt minket, ami picit hasonlít a Tisza-tavi tanösvényhez, picit pedig az erdélyi Gyilkos tóhoz. Érdekes hely, nekünk bejött! És itt találkoztunk először töméntelen mennyiségű szúnyoggal is, úgyhogy végre hasznát vettük a kifejezetten a túrára vásárolt, ám addig feleslegesen cipelt szúnyogriasztó spray-nek.
 
Mártély után célba vettük Hódmezővásárhelyet, Zafírék családi házát. Itt ismerkedtünk meg feleségével, Timivel, aki második gyermeküket várja, és fiával, Leóval. 
 
Timi nagyon finom hagymalevest és pörköltet főzött vacsorára, amiből jóízűen fogyasztottunk. Köszönjük szépen még egyszer! Kaja előtt-után beszélgettünk, ismerkedtünk egymással. Nekem nagy élmény volt hallani Timit, mert erős szegedi tájszólásban beszél, és ez nagyon tetszett! J Jó hangulatú este volt, és ezen a napon természetesen az UNO party elmaradt.
 
Este még beszéltem telefonon anyuval, kétségbeesve kérdezte, hányszor áztunk meg aznap. Teljes csodálkozással közöltem, hogy egyszer sem, bár éjszaka nagy zuhé volt, de nappal egy csepp se esett. Mert? Ők lent voltak a nyaralóban, és mikor visszaértek a házhoz, ki se bírtak szállni a kocsiból, annyira esett. Na, nekünk szerencsénk volt!
 
Mikor lefeküdtünk, meg másnap is, mondtam Hegének, beszélgettünk róla, hogy nagyon jófejek a kollégájáék, jó lenne velük tartani a kapcsolatot, akár baráti alapon néha összejárni. De nagyon messze laknak, így azért nem lesz ez egyszerű…
 
Kis kitérő… Már a túra elején feltűnt nekem, hogy mennyire más világ az a vidéki lét, mint amit én nagyvárosi, pesti gyerekként megszoktam. Ismerem azt a felfogást, hogy van a gyerek, meg a lány. Hogy ez az országnak ebben a részében ennyire erősen jelen van a köztudatban, a mindennapokban, az megdöbbentett, tekintve, hogy fővárosunkban ez egyáltalán nem ütközik ki.
Az történt, hogy a túra során akárhol álltunk meg, és bemutatkozásra került sor, a férfiak csak a férfiaknak nyújtottak kezet. Hiába volt csapatunkban két női személy is, a mi bemutatkozásunk sorra elmaradt. Eleinte nagyon furcsa volt ezt megélnem, de rövid idő alatt megszoktam, és inkább a háttérbe húzódtam ilyen szituációkban, kerülvén a kínos pillanatokat. Nem tudnám megmondani, hol aludtunk, amikor este ezt szóba is hoztam Drágámnak. Tán Tiszaladány, de ez nem tuti. Neki addig fel sem tűnt, de ezt követően ő is felfigyelt erre a tényre. Igaz, azt is megállapítottuk, hogy ez főként az idősebb korosztályra jellemző szokás, a fiatalok többsége már levetkezte ezt a beidegződést.
Mikor elértünk túránknak erre a pontjára, ismét történt egy ilyen eset. Zafírékhoz ugyanis átugrott Timi édesapja. Én már eleve nem is törtem magam, hogy bemutatkozzam, de azért úgy helyezkedtem, hogy ha véletlenül arra kerülne a sor, könnyen kézfogós helyzetbe hozhassam magam. Gyanítom, csapatunk másik hölgytagjának nem tűnt fel az elmúlt hétben ez a sajátos vidéki viselkedés, ugyanis pattant, mosolygott, és úgy maradt. Hülye helyzet volt….
Később, mikor barátoknak ezt elmeséltem, ők azt mondták, vidéken úgy szokás, hogyha a nő nem nyújtja a kezét, akkor a férfi nem fogja nyújtani az övét. Nem tudom, sajnos nem ismerem sajnos ennyire az efféle etikettet, a vidékit meg pláne nem. De tény, hogy ha ott állok a „tömegben”, és tőlem jobbra-balra álló pasival az idegen lekezel, előttem meg elsuhan, úgy érzem, lehetőségem sincs kezet nyújtani neki.
Na mindegy, a vidéki élet bája ez.
 
A nap mérlege számokban:
- megtett táv:                     90,00 km
- tekeréssel töltött idő:      4.58.54
- átlagsebesség:                  18,1 km/h
- max. sebesség:                 28,4 km/h

2012. július 26., csütörtök
Hódmezővásárhely-Szeged-Baja

Nem akartunk visszaélni Zafírék vendégszeretetével, meg amúgy is… Reggel elfogadtuk a kávét, megvártuk, míg hazaér a bölcsiből, ahol letette Leót, aztán felmálházás, és indulás. Előtte még megtekinthettük azt a két veterán Victoria bicajt, amik úgy 50-60 év körüli életkorban vannak. Az egyik férfi, a másik női vázas. Rendkívül megkímélt állapotúak! Zafír terve, hogy felújítja mindkettőt. (Azóta tudom, hogy épp most hétvégén állt neki a férfivázas felújításának! ) Timi mesélte, hogy ha elkészül, a lakásban akarja majd kiállítani őket élete párja, ami ellen ő tiltakozik. Meg tudom érteni!

 
Némi gyors kerekes városnézést és reggeli beszerzését követően elindultunk a Szeged felé vezető főúton, ahol találtunk egy érdekes emlékszobrot. A város határáig még elkísért minket vendéglátó házigazdánk, adott némi instrukciót további útvonalunkkal kapcsolatban, majd magunkra hagyott korgó gyomrunkkal. Rögvest elő is vettük a menet közben vásárolt elemózsiát, és felfaltunk mindent az utolsó morzsáig.
 
A Szegedre vezető 47-es főútra sajnos rá kellett fordulnunk, miután a bringaút elfogyott. Brutális forgalomban kellett tekernünk! A közel két hét alatt, a gátakon, elszoktunk a forgalomban való bringázástól, és itt a főúton tényleg nagyon nagy volt a kamionforgalom is, hisz közel a határátkelőhely. Kerülőút nem volt sajnos, pedig vállaltuk volna a plusz kilométereket, ha azzal megspórolhatjuk ezt az életveszélyt! Annyiban szerencsénk volt, hogy kétszer kétsávos az út, és többnyire kellő oldaltávval húztak el mellettünk a nagy dögök, de így se esett jól ez az élmény. Na mindegy, túléltük.
 
A várostáblánál való célfotózkodást követően beértünk Szegedre, ahol először kimentünk a Tisza-partra, megnézni, milyen széles lett az a kis folyócska, amilyennek még Tiszabecsnél láttuk. Le is mentünk egész a partra, hogy itt is belemeríthessem a kezemet, mintegy elbúcsúzva tőle.  Innen a centrumba siettünk, és sajnálattal vettük tudomásul, hogy a nyári szabadtéri színházi rendezvények miatt fel van állványozva a Dóm melletti rész, így a hatalmas templomból csak viszonylag kevés látszott kívülről. Így is impozáns épület azért! Miután körbejártuk, két részletben be is mentünk gyönyörködni. Hasonló jellegű ez, mint a budapesti Bazilika, nekem nagyon bejött!
Számomra teljesen új, modern és szimpatikus, hogy a hátsó sarokban, egy oldalkápolnában családi kápolnát rendeztek be. Lényege, hogy a kisgyerekes szülők kivetítőn és hangszórón keresztül élőben követhetik a misét és így a gyerkőcök esetleges hancúrozása nem zavarja a hívő emberek elmélyedését.
 
A dóm után a pályaudvarhoz mentünk, ahol letoltunk ebédre egy-egy gyrost. Kaja közben Bodza felvetette, nem megy-e vajon a kinézetthez képest korábban vonat. Megnéztük, ment. Így az egy órával előbbivel indultunk el Szegedről.
 
Tisza-túránk itt gyakorlatilag véget is ért. Azonban, ahogy a bevezetőben is írtam, Bodza kivételével mentünk tovább Bajára, hogy az egészet megfejeljük még egy kis Duna menti túrával is.
 
A szálláson való lecuccolás után András elvonult fürdeni, mi pedig kimentünk a kocsma-részbe meginni egy sört, üdítőt. Kérdeztük a pultos lánykát, hol tudnánk vacsorázni. A sarkon van az Otthon nevű hely, de nem biztos, hogy ilyenkor még nyitva van. A városban persze vannak jó helyek, de ő rossz GPS, nem tudná megmondani, merre menjünk. Hurrá. Kiugrottunk Hegével megnézni a sarki kajahely nyitvatartását. Még beleférhetünk, ha András nem pancsol túl sokáig. Rongyolás vissza a szobákhoz, túratársunk még fürdik. Békésen vártunk, majd amint nyílt az ajtó, lecsaptunk szegényre, hogy azonnal cipő és húzás kaja-iránt.  Nem bántuk meg. Bár először mufurc volt a néni, láthatóan nem vágyott már új vendégekre, de aztán olyan isteni, bőséges, és olcsó vacsorát kaptunk, hogy hűha!
 
Néhány UNOt, csak a feeling kedvéért, lenyomtunk, aztán ágyba dőlés volt.
 
A nap mérlege számokban:
- megtett táv:                     34,80 km
- tekeréssel töltött idő:      2.16.14
- átlagsebesség:                  15,3 km/h
- max. sebesség:                 29,9 km/h

2012. július 27., péntek
Baja
 
Mivel nem volt semmi kötelező programunk erre a napra, egy lájtos-biciklis városnéző tekerést terveztünk be. Ez látszik is a megtett távolságon, és az átlagsebességünkön.
 
Először is feltekertünk a bajai Duna-hídra, és iszonyúan csodálkoztunk! Előző nap még a Tiszát láttuk, és álmélkodtunk, mekkora lett Tiszabecshez képest. Azonban így egyből látva a szegedi Tisza után a Dunát, döbbenetes a különbség. Hazánk legnagyobb folyója úgy 2,5-3-szor szélesebb itt, mint a Tisza, ahol kilép tőlünk. Háááááááááááát, tátottunk is a szemünket rá rendesen!
 
Aztán a Sugovica homokos szabadstrandján keresztülgurulva elértük a Petőfi-szigetet, amit kersztül-kasul bejártunk bringával, felmérve a helyi éttermek árfekvését is. Tekintve, hogy Drágám közölte, ma jött el a napja, hogy a Tisza-túra során a Dunánál halászlét egyen!  Ezt pedig ki kell használni, hisz köztudott, hogy nem szereti a halat.
 
Aztán szerettük volna megnézni a Vízügyi Múzeumot, amit egy helyi nagy turistatérkép-táblán fedeztünk fel. Az világos volt, hogy a város szélén található, meg van ott egy zsilip is, de mégis, mennyire van messze és merre kell menni? Egy út szélén kocsiból házitejet áruló hölgy mellett álltunk meg kérdezősködni, aki magabiztosan közölte velünk, hogy ő abban a városrészben lakik, ott márpedig múzeum nincs, csak egy zsilip. Jó, akkor legalább a zsilipet nézzük meg.
Utunkba esett egy közért is, Hege ott is megkérdezte, válasz ugyanaz. Nem baj, mi megyünk!
És valóban, el is értük a zsilipet. Fotózás, nézelődés, téblábolás. Hol lehet a múzeum? Mintha a sarkon láttam volna pedig erre utaló táblát is… Majd Hege a sorompónál lévő urat kérdezte, hátha tud valamit. A válasz lelkes volt, a legjobb helyen járunk, jöjjünk be, hisz itt van! Akkor nem hiába tekertünk el idáig.  A helyi tejesnéninek meg toll a fülébe!
 
Érdekes volt megnézni közelről a zsilipet, hallani a történetét, végigsétálni a múzeumon. Szerencsénk volt, mert a bácsi, aki körbevitt minket, nagyon lelkes és hozzáértő volt, láthatóan sok éve dolgozik ott, mindent nagyon jól ismer. Egy élmény volt! Úgyhogy ha valaki erre jár, ne tántorodjon el, a múzeum létezik, a zsilip melletti épületben keresse. Menjen és nézze meg!
 
Visszafelé felvetette Hege, hogy van valami Halászati Múzeum is, akarjuk-e megnézni. Engem nem érdekelt ugyan, de mivel András is szerette volna, persze, menjünk. Mire azonban megtaláltuk a belvárosban, jól pofára is estünk. Kb. a zárás időpontjára érkeztünk, épp jöttek kifelé a dolgozók, hogy a kaput is bezárják. Annyi időnk volt csak, hogy a bejáratnál kifüggesztett nyomtatott papírt elolvassuk, mely hirdeti, hogy a mindenféle elvonások miatt nem tudnak teremőröket alkalmazni, így csak heti négy nap, napi öt órát tart nyitva a múzeum. Gratulálok az illetékeseknek a felettes minisztériumban!!
 
Elkeseredetten tértünk vissza a szigetre, letelepedtünk a kinézett étteremben, és rendeltünk. Mi Drágámmal ketten ettünk meg egy adag bajai halászlét (ebből egy adaggal András is elpusztított) és egy adag harcsapaprikást túróscsuszával. Sokat adtak, mert mindketten jól laktunk a fél-fél adaggal! És isteni finom! A levesben jó sok tészta volt, a halat külön tányéron adták mellé. És a harcsapaprikás is. Nyammm! Még sose ettem egyiket sem, de nem bántam meg. Most is, ahogy írom az élménybeszámolót, összefut a nyál a számban! Szívesen ennék belőlük újra egy-egy adaggal!
 
Kaja után visszatekertünk az étteremmel szemközt lévő homokos partszakaszra, és egy árnyékban lévő padra telepedtünk. De nem bírtam ki, pár perc után már nyúltam is a szandálom kapcsához. Hege ismer, már mondta is: „Te most biztosan bemész a vízbe!”. Hát, ja.  És már mentem is lefelé a meredek parton.  Kellemes volt a víz, picit bosszantott, hogy nincs nálam fürdőruha, de hát így jártam.
 
Innen már csak hazagurultunk, azért a melegben kóricálás elfárasztott mindhármunkat. Mivel az ebéd kiadós volt, csak valami könnyű közérti vacsora mellett döntöttünk. Este TV, rejtvény és alvás. UNO már nem volt több…
 
A nap mérlege számokban:
- megtett táv:                     27,51 km
- tekeréssel töltött idő:      2.19.41
- átlagsebesség:                  11,8 km/h
- max. sebesség:                 29,9 km/h

 


 
Ami fontos lehet
 
 
2022. március
 
2022. január
 
2021. október
 
2021. szeptember
 
2021. június
 
2021. május
 
2021. április
 
2021. március
 
2021. február
 
2020. szeptember
 
2020. július
 
2020. február
 
2019. október
 
2019. szeptember
 
2019. augusztus
 
2019. július
 
2019. június
 
2019. március
 
2018. október
 
2018. szeptember
 
2018. június
 
2018. május
 
2018. március
 
2017. december
 
2017. október
 
2017. július
 
2017. június
 
2017. május
 
2017. április
 
2017. március
 
2017. február
 
2016. december
 
2016. október
 
2016. szeptember
 
2016. augusztus
 
2016. július
 
2016. június
 
2016. április
 
2016. március
 
2015. december
 
2015. október
 
2015. szeptember
 
2015. augusztus
 
2015. július
 
2015. május
 
2015. április
 
2015. március
 
2015. január
 
2014. december
 
2014. november
 
2014. szeptember
 
2014. augusztus
 
2014. július
 
2014. június
 
2014. május
 
2014. április
 
2014. március
 
2013. november
 
2013. augusztus
 
2013. július
 
2013. június
 
2013. május
 
2013. április
 
2013. március
 
2013. február
 
2012. október
 
2012. szeptember
 
2012. augusztus
 
2012. július
 
2012. június
 
2012. május
 
2012. március
 
2012. február
 
2011. november
 
2011. október
 
2011. szeptember
 
2011. augusztus
 
2011. július
 
2011. június
 
 
Látogatottságunk
Indulás: 2011-08-11
 

 Amennyiben regisztrálsz oldalunkon, az újonnan feltöltött tartalmakról, esetleges fejlesztéseinkről hírlevélben értesítünk...


10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak